O NAS

Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie jest jedną z nielicznych w Polsce i jedyną w Lublinie placówką prowadzącą zajęcia z tańca artystycznego dla dzieci i młodzieży.

Staramy się aby nasi uczniowie poznawali różnorodne techniki tańca, począwszy od podstaw rosyjskiego baletu klasycznego aż po nowatorski taniec współczesny.

Wykorzystujemy najlepsze, sprawdzone metody nauczania stosowane w profesjonalnym szkolnictwie baletowym. Współpracujemy z międzynarodową iprofesjonalną kadrą pedagogów i choreografów z Belgii, Białorusi, Polski i Ukrainy, realizujacą z uczniami Ogniska cotygodniowe zajęcia, warsztaty i widowiska baletowe.

Dla wielu naszych uczniów uczęszczanie do Ogniska Baletowego stwarza możliwość dalszej edukacji w profesjonalnych szkołach baletowych lub jest bezpośrednią drogą do często najlepszych w kraju zespołów baletowych:  np. nasze absolwentki Karolina Kraczkowska i Barbara Czajkowska tańczyły w prestiżowym Polskim Teatrze Tańca Ewy Wycichowskiej w Poznaniu,  Barbara Szylejko-Piela jest jednym z wykładowców znanego Studio Taneczno-Aktorskiego w Warszawie, Anna Chagowska jest założycielką słynnej formacji Salsa Libre a Monika Figiel-Lamczak jest członkiem Joyce Theater w Nowym Jorku, Ewelina Kruk kontunuowała naukę baletu na Narodowym Białoruskim Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku i obecnie występuje w zespole Teatru Rampa w Warszawie oraz prowadzi zajęcia ze starszymi grupami Ogniska. Naszą absolwentką jest również popularna aktorka teatralana i filmowa Anita Sokołowska, ktorą zaprosiliśmy do prowadzenia Jubileuszowego Koncertu Rocznego na 50-cio lecie Ogniska.

Na wszystkich zdjęciach zamieszczonych na naszej stronie internetowej znajdują się uczniowie Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie.

 

HISTORIA

Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie rozpoczeło swoją działalność 1 września 1956 roku na Zamku Lubelskim. Od stycznia 1989 roku działa w ramach Stowarzyszenia Przyjaciół Tańca w Lublinie. Od 28 lat dyrektorem jest Alicja Kowalczyk.

Jesteśmy jedną z niewielu instytucji baletowych w Polsce wyróżnionych Medalem Gloria Artis, nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium artystycznym El Tempus oraz Pierwszą Nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Tańca Klasycznego w Pardubicach.

Nasi uczniowie występowali na scenach teatrów we Lwowie, Münster, Pilznie, Debreczynie, Mińsku , Lommel, Neerpelt i Nykøbing.

Od wielu lat współpracujemy z OSB w Warszawie, szkołami baletowymi we Lwowie, Mińsku oraz belgijskim zespołem Imago Tijl. Nakręcono o nas filmy dokumentalne emitowane w polskiej TVP – od wielu lat reżyserem naszych przedstawień jest uznana reżyser Natasza Ziółkowska – Kurczuk.

Od 1995 roku jesteśmy organizatorem Międzynarodowych Dziecięco-Młodzieżowych Spotkań Baletowych, których uczestnikami są młodzi tancerze z Belgii, Bulgarii, Białorusi, Czech, Chin, Rosji, Szkocji i Ukrainy.

W 2017 roku obchodzimy Jubileusz 60-lecia. Koncert Galowy widowiska 'Poemat o Mieście Lublinie' odbył się 11 czerwca i 9 lipca 2017 z udzialem gości z Belgii i Ukrainy. Uczciliśmy nim obchody 700-lecia Lublina a Prezydent Miasta Lublin wyróżnił nas Medalem wybitym z tej okazji.

Z okazji Jubileuszu 65-lecia Społeczne Ognisko Baletowe w 2021 roku otrzymało prestiżowe odznaczenia m. in. Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, przyznany nam przez Pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Jesteśmy partnerem Programu Rodzina Trzy Plus

 




 

"Działalność Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie pełna jest imponujących skalą i rangą wydarzeń. 55-letnią historię Ogniska wypelniają liczne inicjatywy edukacyjne, których najważniejszym efektem jest konsekwentna promocja kultury tanecznej i …

"Działalność Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie pełna jest imponujących skalą i rangą wydarzeń. 55-letnią historię Ogniska wypelniają liczne inicjatywy edukacyjne, których najważniejszym efektem jest konsekwentna promocja kultury tanecznej i sztuki tańca jako idei artystycznej, wychowawczej i terapeutycznej.

Jestem pełna uznania dla efektów Państwa pracy i serdecznie gratuluję wielu udanych wychowanków, których napotkałam na swojej zawodowej drodze."

Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami Prof. Ewa Wycichowska, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Polskiego Teatru Tańca, Poznań, 5 czerwca 2012